Model Minnesota

Metody leczenia alkoholizmu – Model Minnesota.

Opierając się na doświadczeniach autorytetów w dziedzinie walki z uzależnieniem od alkoholu można stwierdzić, że jedyną skuteczną metodą tej walki jest życie w trzeźwości. Wydawać się może, że jest to warunek prosty i możliwy do wdrożenia bez większego wysiłku. Jak bardzo błędne jest takie myślenie zdaje sobie sprawę każdy, kto wpadł w sidła choroby jaką jest alkoholizm. Alkoholik, dla którego alkohol jest lekiem na wszystko i jedynym fundamentem jego dotychczasowego życia, musi odrzucić ten jedyny znany mu środek radzenia sobie ze wszystkimi problemami. Świadomego, satysfakcjonującego, trzeźwego życia trzeba się nauczyć. Aby to zrobić konieczna jest terapia oparta na odpowiednim programie, terapia, która będzie przygotowaniem do długiego procesu zdrowienia.

Celem terapii uzależnienia od alkoholu jest przede wszystkim nabycie umiejętności reagowania na przeciwności i problemy inaczej niż sięgając po alkohol. Nauka konstruktywnego rozwiązywania problemów jest niemożliwa w ciągu kilku czy nawet kilkunastu tygodni, proces zdrowienia trwa latami, a  nawet alkoholicy z długoletnim stażem trzeźwości są narażeni na nawroty choroby. Dlatego początkowy okres leczenia powinien obejmować intensywną terapię, która jest pierwszym krokiem w drodze do zdrowia.

Większość intensywnych terapii stacjonarnych w Polskich ośrodkach leczenia uzależnień opiera się na tak zwanym Modelu Minnesota. Program ten obejmuje 28 dni bardzo intensywnej terapii stacjonarnej, prowadzonej zarówno w małych grupach jak i indywidualnie, przy wsparciu najbliższych alkoholika.  Został on opracowany w Stanach Zjednoczonych jako połączenie doświadczeń psychologów i psychoterapeutów zajmujących się leczeniem uzależnień z doświadczeniami wspólnoty Anonimowych Alkoholików.

Podstawowymi założeniami leczenia z wykorzystaniem tego modelu jest szczególne podejście do choroby alkoholowej, jako schorzenia zdecydowanie różniącego się od innych zaburzeń na tle psychicznym. Alkoholizm definiowany jest jako choroba pierwotna, przewlekła, postępująca, śmiertelna i co najistotniejsze niezawiniona. Uznaje się, iż przyczyny choroby tkwią  w zespole czynników biologicznych, psychologicznych i środowiskowych. Dodatkowo zakłada się, że początkowa motywacja lub jej brak nie decydują o rezultatach leczenia.

Terapia według Modelu Minnesota wykorzystuje program 12 Kroków Anonimowych Alkoholików, co w intensywnym trybie pracy sprowadza się do skupienia się na utrzymaniu abstynencji, przyznaniu i zaakceptowaniu bezsilności wobec alkoholu oraz wywołaniu u chorego potrzeby zmiany sposobu myślenia i stylu życia. Pacjent poza zajęciami terapeutycznymi w grupie oraz terapią indywidualną bierze udział w spotkaniach wspólnoty AA, co daje mu poczucie, że możliwe jest zatrzymanie rozwoju choroby oraz życie bez alkoholu.

Leczenie alkoholizmu metodą opartą na wykorzystaniu tego modelu jest ukierunkowane na znalezienie sposobu radzenia sobie z chorobą, poprzez uświadomienie sobie swoich przeżyć i emocji, powiązanie ich z określonymi wydarzeniami oraz poprzez wypracowanie i ciągłe wdrażanie nowego, sposobu odczuwania i przeżywania oraz bezpiecznych reakcji. W początkowym etapie sprowadza się to do zachowania trzeźwości, stopniowo przechodząc w coraz większy rozwój osobowościowy i duchowy oraz świadomość siebie.

MAPA DOJAZDOWA
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.